אכלנים בררניים | הורים בכיף

אכלנים בררניים

מדד שטוזים
דרגו את הכתבה:

תינוק מוציא לשון

הם אוכלים מעט מאד, מסרבים להתנסות בדברים חדשים או מוכנים לאכול רק דברים מסוימים. מתי בררנות של ילד נחשבת לבעיה שצריך לטפל בה ומה ניתן לעשות?

אחד החששות הכי גדולים של הורים, ואחת הבעיות שהכי קשה להם להתמודד איתן, הוא הרגלי האכילה של ילדיהם. מתברר שיש סיבה לדאגה: יותר ויותר ילדים בישראל מפתחים דפוסים של אכלנים בררניים ומסרבים לטעום או לגוון את סוג המזון שלהם. אכילה סלקטיבית היינה בעייתית, כיוון שהילד לא נחשף למזונות מגוונים ובמקביל לא מקבל מספיק ויטמינים ומינרליים, חלבונים ושאר אבות המזון, שחיוניים לגדילה ולהתפתחות. אכילה בררנית קיצונית פוגעת בהתפתחות ועלולה לגרום לנזקים משמעותיים חמורים.

כיצד יודעים שהילד אכלן בררני?
• כשילד שאוכל מעט מאוד
• אינו מסכים לטעום מזון חדש
• מסתפק במגוון מצומצם מאד של מזונות
• מפריע בזמן הארוחות, או חווה במהלכן התקפי זעם

ארוחות אצל ילדים בררניים לוקחות זמן ממושך ולעיתים הם יעדיפו לשתות חלב מבקבוק ולא ללעוס את המזון.

ורד יפה חאיק, דיאטנית קלינית, ממליצה להגיע לאבחון או להתייעצות כאשר חוששים שמשהו לא תקין או כאשר הילד אינו אוכל וכל נושא האוכל הופך להתעסקות בבית. "לפעמים הלחץ של ההורה משפיע ובדרך כלל הכוונה או ייעוץ יכולים להועיל. האוכל לא צריך להיות נושא שסביבו מתנהלים".

ירידה במשקל או עצירה בגדילה לגובה – אלה סימנים שמחייבים ייעוץ ופנייה לאבחון. גם ילדים שמתקשים ללעוס ומשאירים את האוכל בפה, כאלה שאוכלים רק אוכל טחון או ילדים שאוכלים מאכלים מסוימים בלבד ורפרטואר המזונות שהם מוכנים לטעום קטן.

אם יש חשש, מומלץ לדבר עם רופא הילדים או לפנות לדיאטנית המתמחה בילדים. מומלץ להגיע לייעוץ הראשוני ללא הילד, כדי שאפשר יהיה לדבר ולתאר את הבעיה ללא מחסומים וללא חשש. "לפעמים הכוונה של ההורים תעזור להתמודד נכון ולשפר את המצב", אומרת יפה חיאק.
אפשרויות נוספות לקבלת ייעוץ, במכונים לריפוי בעיסוק, בהם מבצעים אבחון לרגישות תחושתית, שאחד התסמינים שלה הוא קושי בהתמודדות עם מרקמים או ריחות. גם גסטרואנטרולוגים לילדים יכולים לאבחן בעיה רפואית.
העיקר – לא להזניח ולא לוותר על האפשרות שילד יאכל מזון מגוון ובריא.

דרגו את הכתבה:

השאירו תגובה


+ 5 = 10

יש לעשות את הפעולת חשבון