חווית הכפית הראשונה | הורים בכיף

חווית הכפית הראשונה

מדד שטוזים
דרגו את הכתבה:

חווית הכפית הראשונה היא חוויה מרגשת בציר התפתחותו של ילדך. הפעוט נמצא בשלב התפתחותי מתאים למעבר מבקבוק למזון מוצק כאשר נעלם רפלקס דחיקת המזון (רפלקס בו הלשון דוחפת החוצה כל חפץ שנמצא בין השפתיים) וכאשר הוא מפתח מיומנות בליעה שתמנע שאיפת מזון לכלי הנשימה. תכונות אילו נלמדות לאט ולאורך זמן ולכן חשוב לחשוף את הפעוט לתהליך החשיפה למזון מוצק בהדרגתיות ולפי הקצב שהוא עצמו יכתיב. כבר כאן יש לבטוח ולתת אמון בפעוט שידע להוביל אותנו באופן ובקצב שיתאים לו אישית ועלינו נשאר כמעט רק להיות מספיק קשובים ורגישים לאותותיו.

כדאי לתת לו לאחוז בכפית ולהתוודע אליה גם כשאין עליה בהכרח מזון וכשהמוטוריקה העדינה הבאה לידי ביטוי גם בקשר עין-יד עדין לא מספיק מפותחת. ההאכלה בכפית ומתוך קערה חשובה כחלק מהתפתחות האכילה העצמאית בהמשך ומהווה נדבך חשוב בהתפתחות הפעוט ובהאכלה בריאה.

איך עושים זאת?

לא מכריחים – בדקו את עצמכם וחישבו מה קורה לכם ואיך אתם מרגישים כשמישהו מכריח אתכם לעשות משהו שאתם לא רוצים. פעוטות מרגישים אותו דבר בדיוק. לכן, חזקו ועודדו אותם כשהם אוכלים מזון בריא ואל תאמרו דבר כשהם לא עושים זאת.

אוכלים איתם – פעוטות אוהבים לחקות. אם אתם רוצים שילדכם יעשה משהו, אל תאמרו דבר, אלא פשוט עשו זאת בעצמכם שוב ושוב ותנו להם לצפות.
יוצרים אווירה האכלה נעימה – האווירה בזמן הארוחה חייבת להיות נינוחה. אוירה לחוצה אינה מאפשרת לעיתים לאכול כלל ויוצרת מצב בו האוכל הופך לכלי בידי הפעוט שבעזרתו הוא מבטא מערכת יחסים שלמה.

משתפים אותם בהכנת האוכל – פעוטות יאכלו יותר בשמחה מאכלים שהכינו בעצמם או שעזרו בתכנונם או בהכנתם. מתכוננים לבלגאן אך זהו מחיר נמוך תמורת העובדה שהפעוט ייהנה מההתעסקות במזון ואולי יאכל את המזון הנכון. בנוסף יש להתאים את המטלות לגיל הילד.

מתאימים את המנה לשלב ההתפתחותי – לדוגמא : פעוטות לא יאכלו כריך שהם לא יכולים לאחוז בנוחות , או שהם לא יכולים לנגוס בו בנוחות.מרקם נוזלי מידיי לא יתאים לפעוטות שרק לומדים לאכול לבד בכפית.לפעוטות שמתחילים לאכול עם הידיים יש להתאים "מזון אצבעות" שיוכלו להחזיק בקלות בידיים.

לא נלחצים כשהפעוטות נתפסים לסוג מזון אחד לתקופה ארוכה – שכיח מאוד שפעוטות (והאמת – גם מבוגרים) "נתפסים" למזון מסוים ומבקשים אותו יום אחרי יום. אין ממה להתרגש, פעוטות לא צריכים לקבל כל יום את כל רכיבי התזונה זה יכול להיות ממוצע שבועי ואף יותר מכך.

סומכים על הקטנטן – רק הפעוט עצמו יודע באמת האם הוא שבע או רעב ועד כמה.על ההורים להפנים כי לפעוטות יש דרגות רעב שונות ויש מצבים בהם הפעוט צריך לאכול יותר ולפעמים פחות, בדיוק כמונו המבוגרים. צריך לסמוך עליו ולא לנסות להחליט עבורו אם ברגע מסוים הוא רעב או לא.

דרגו את הכתבה:

השאירו תגובה


7 + 6 =

יש לעשות את הפעולת חשבון