לעודד עצמאות בילדים: כך תעשו זאת נכון | הורים בכיף

לעודד עצמאות בילדים: כך תעשו זאת נכון

יש שלב נהדר בילדות, בו אנחנו ההורים יכולים לאפשר לעצמנו קצת מנוחה לידיים. השלב הזה נמצא בדיוק בין הנקודה בה הילד לומד לעשות דברים לנקודה בה הוא לומד לתת לנו פקודות לעשות דברים בשבילו. אחד הדברים החשובים ביותר עבור כל הורה הוא הרחבת השלב הזו למקסימום. היות ולתת לנו פקודות זה דבר שיקרה בכל מקרה בשלב כזה או אחר, הצורה הטובה ביותר להשיג את המטרה הזו היא לעזור להם להשיג עצמאות. מהר. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור.

11/11/2015
מדד שטוזים
דרגו את הכתבה:

תנו להם

אולי הדבר החשוב ביותר לטובת שחרור מוקדם ממטלות. תנו להם לנסות, ללכת, לקפוץ, לרוץ, לנסוע וגם ליפול (בלי להיות היסטריים מזה אבל…). זה לא אומר לא להשגיח, או לנחם, או לחזק, עוד לא קיבלתם שחרור מוחלט מלהיות באזור. אבל הי, לפחות תוכלו לשתות את הקפה בשקט ולקום רק כשבאמת צריך.


ילד רוכב על אופנייםיש רק דרך אחת ללמוד לקום לבד.

משחקים התפתחותיים

אפשר ליצור עבורם סביבה מגרה שתדרוש מהם לפתח כישורים מסויימים מהר יותר. ישנם משחקים עבור זה, אבל האמת היא לא חייבים משחקים במאות שקלים. כמה ברגים גדולים עם שייבות בגודל המתאים (שייבה – עיגול המתכת הזה שיושב בין הבורג לאום ולא ברור אף פעם למה צריך אותו), מקל של מטאטא שניתן להשחיל עליו גלילי נייר טואלט, קופסאות תמל עם חורים בגדלים משתנים במכסה ועוד המון דברים אחרים יספקו את אותם הצרכים בדיוק.

הבורג ואום

אבל רק כאלו שאי אפשר להכניס לפה!

תתאימו עבורם

צרו מציאות בה הם מסוגלים להיות עצמאיים ככל הניתן. נעלו ארונות מסויימים, אפשרו גישה קלה לארונות אליהם מותר להם להגיע. צרו תפריט רלוונטי לאכילה עצמאית הכולל בין השאר פינגר פוד, מעדנים מוקצפים או כל דבר אחר אותו הם יכולים לתפעל לבד. שימו את בקבוקי המים שלהם, המוצצים, השמיכי במקום נגיש שהם יכולים להגיע אליו בעצמם (ובלי להקים אתכם כל פעם…).

אמא עם סיר על הראש וילד
אולי להגיש לה מרק עם כף היה רעיון פחות טוב.

 

שיסדרו בעצמם

כן, בהחלט לא מילה גסה. זו אמנם רק התחלת החיים שלהם, אבל גם הסדר הוא שיעור חשוב, בהתחלה בעזרתכם ולאט לאט כמנהג. ואם  לא נשלה את עצמנו גמרי אז אפילו אם לא כמנהג שלהם, לפחות בהוראה שלכם. עדיף בהרבה על לאסוף כל פעם במקומם.

ערימת בגדים ונעליים

להתחיל מוקדם

 

שינה עצמאית

אני לא חושב שיש שום דבר בעולם שמכלה זמן פנוי בצורה יעילה יותר מילד שלא יודע להרדם לבד. כי ברצינות, שעה כל ערב לשבת ליד המיטה שלו? וזה אם במקרה הטוב הוא לא תפס אתכם מנסים לקום, בחוש השישי המיוחד השמור רק לזה ופועל (איך לא, למען השם??) גם כשהם ישנים. למדו אותם לישון לבד ולכו לראות קצת טלוויזיה, לאכול משהו, או חו"ח, לשבת קצת עם האדם הזה שהתחתנתם איתו ולא ממש דיברתם מאז ההצטרפות המרגשת של הילד למשפחה.

משפחה במיטה

 

דרגו את הכתבה:

השאירו תגובה


8 − = 0

יש לעשות את הפעולת חשבון