נולדו לרכוב | הורים בכיף

נולדו לרכוב

01/10/2014
מדד שטוזים
דרגו את הכתבה:

ילדה רוכבת על אופניים

יום אחד זה קרה, הילד חזר הביתה ורצה אופניים, אז חמוטל אספה לכם את הטיפים הטובים ביותר ללמד את הקטנטנים לרכוב על אופניים

לא התכוננו לזה בכלל ולא ראינו את זה מגיע. אולי מדובר בעוד מחדל הורי, אבל ממש לא היינו מוכנים לרגע שהבכור חזר הביתה ודרש אופניים. אופניים זה מסוכן, לא? בדמיוננו הפעם הראשונה שהוא יקבל שליטה על כלי רכב הייתה צפויה רק בעוד שנים, והרגע שבו הוא יעלה על רכב דו-גלגלי יתרחש, ובכן, לעולם לא. ולמה בכלל הוא צריך אופניים? אם בין כה וכה אנחנו לא נותנים לו אף פעם ללכת לבד לשום מקום, גם ללמד אותו לרכוב לא ידענו. לא הייתה ברירה ונאלצנו לעשות תחקיר מעמיק אצל מומחים. עכשיו גם אתם יכולים להרוויח מהידע שצברנו.

אז איך תלמדו את הילד לרכוב על אופניים?

הגיל המתאים:
יש ילדים שבגיל שנתיים-שלוש, אחרי שלמדו לרכוב על בימבה, יכולים כבר להתחיל לרכוב על אופניים עם גלגלי עזר. הגיל המינימלי ללימוד רכיבה בלי גלגלי עזר והשגחה מתמדת הוא חמש, גיל שיש בו כבר יכולת ריכוז שמאפשרת רכיבה.

מה העקרונות הבסיסיים של לימוד רכיבה?
העיקרון הבסיסי, יסודות הרכיבה, הוא להביט קדימה כל הזמן ולסובב את הפדלים. כשרוצים ללמד ילדים לרכוב, חשוב מאוד לא לקנות להם אופניים גדולים מדי בציפייה שהילד 'יגדל לתוכם'. הלימוד הראשוני צריך להיות באופניים שהגובה שלהם מאפשר לילד להגיע עם כפות הרגליים לרצפה.

איך מתחילים?
מתחילים במקום שקט, כמו חנייה, גינה או פארק ציבורי. בשום אופן לא להתחיל ללמד ילד על כביש, גם לא ברחוב הכי שקט בשכונה, זה מסוכן ומיותר.
שיטה טובה ללמד רכיבה היא לפרק מהאופניים את הפדלים ולהנמיך את הכיסא, עד שהאופניים הופכים לסוג של בימבה, ולתת לילד להתקדם עם הרגליים, לא בדיווש (אפשר גם לקנות אופניים כאלה שנקראים "אופני שיווי משקל", אבל בינינו קצת חבל על הכסף). בצורה כזאת מגיע הרגע שהילד פתאום מתקדם לבד לכמה שניות, וככה הוא לומד.

שיטה אחרת היא רכיבה בדשא עם ירידה קלה, שמאפשרת לנסוע חופשי. המשטח הרך של הדשא מרגיע ילדים שיש להם פחד מנפילה. שיטה טובה נוספת היא לרוץ עם הילד, להחזיק אותו בכתפיים ולתת לו לרכוב, לתקן מדי פעם את הכיוון אם יש צורך ולרוץ איתו בזמן שהוא רוכב, אפשר גם לחבר מוט לאופניים ולרוץ אחריו, וזה מספק לו תרגול טוב ומהיר. השיטה הזאת מעניקה ביטחון ומונעת נפילות מיותרות.

אם הילד רכב קודם עם גלגלי עזר, חשוב לא להוריד לו אחד מהם אלא להוריד את שניהם בבת אחת.

אז מה לשנן לילד שלומד?
לא להפסיק לדווש, להסתכל קדימה, לחבוש קסדה, לעבוד על בלימות ולרדת מהאופניים לפני מעבר חצייה.

דרגו את הכתבה:

השאירו תגובה


3 − = 1

יש לעשות את הפעולת חשבון