על חששות לפני הכניסה לגן. אתם שאלתם ואנחנו ענינו | הורים בכיף

על חששות לפני הכניסה לגן. אתם שאלתם ואנחנו ענינו

מדד שטוזים
דרגו את הכתבה:

כמה זמן צריך להישאר עם הילד בגן ביום הראשון ואיך להכין את הפעוט למעון? שנת הלימודים התחילה ולכם היו חששות ושאלות. היועצות של 'קול להורה' – קו ייעוץ חינמי להורי הגיל הרך של ויצו העולמית, הגיעו להתארח אצלנו בעמוד שטוזים וענו על השאלות שלכם. קיבצנו עבורכם חלק מהשאלות וכמובן צירפנו את התשובות. שתהיה שנת לימודים מוצלחת לכולם.

הילדה שלי בת שנה וחודש ובפעם הראשונה בגן. היא רגילה לקום מאוחר לאכול ולחזור לישון, מה עושים?

אני מבינה שאת מוטרדת מכך שסדר היום הרגיל והנוח של בתך ישתבש אולם האם תוכלי לראות זאת כהזדמנות לעשות שגרת יום חדשה שעשויה להיות טובה יותר? לא ציינת באיזו שעה בתך מתעוררת ואני יכולה לנחש שאם היא קמה מאוחר אז היא גם הולכת לישון מאוחר. אני מאמינה שאם תתחילי להעיר אותה מוקדם ותביאי אותה לגן בזמן, היא תלך לישון מוקדם יותר בערב ותשלים את שעות השינה שלה במהלך הבוקר בגן או בשנת צהריים ארוכה יותר. כדי שתהיי שקטה אני מציעה לך לשתף את המטפלת בגן על הרגלי השינה של בתך ולבקש ממנה לשים לב אם היא עייפה. חשוב לסמוך על נסיונו של הצוות החינוכי שיפעל לטובת ילדתך ויעזור לה להשתלב ולהסתגל לגן. ילדים מסתגלים מהר מאוד לשינויים ויש לך הזדמנות נפלאה לעשות שינויים לטובה ולסמוך על הקטנטונת שתתרגל.

לילדים שלי (בני 3 וחצי) יש שיטה שהם פשוט מחבקים את הרגל ולא עוזבים כאשר אנחנו צריכים להשאיר אותם במעון או בגן, איך כדאי להתמודד עם התפועה הזו?

ההתמודדות עם מעבר לגן הינה אתגר משמעותי עבור הילדים. הם צריכים להיפרד מהמוכר והידוע ולהתרגל למקום חדש, לצוות חדש, לילדים חדשים, לחוקים חדשים ולהתאים את עצמם. הקושי בפרידה מההורים הינו לגיטימי ומעיד על התפתחות תקינה, כי הילדים שואבים את הביטחון שלהם מעצם הימצאותם במחיצת ההורים. כדי להקל על ילדיכם את הפרידה מומלץ לעשות איתם טקס פרידה קבוע שאותו תבצעו מדי בוקר בעקביות. על טקס הפרידה תוכלו להחליט ביחד עם הילדים כדי שירגישו שהם שותפים, שמתייעצים איתם וסומכים עליהם. אפשר להחליט שבאים לגן, הילד תולה את התיק, בוחרים ביחד משחק/ציור/פזל ואחר כך הילד מלווה את ההורה לדלת, מתנשקים וההורה הולך לעבודה. ברור שהילד יצמד לך לרגל, אולי הוא יבכה, אבל ככל שתתמידו על טקס הפרידה בעקביות, הילד ילמד להסתגל למציאות, במשך הזמן הוא יבכה פחות ופחות. דברו עם הגננת ושתפו ביחד פעולה, שתבוא איתכם לדלת וכאשר הילד נצמד אליכם לסמוך עליו שיש לו חוסן נפשי לעמוד באתגר.

ילדתי בת 3 והיא הייתה במשפחתון עם 5 ילדים, שם היא הייתה כמו מלכה. עכשיו היא נכנסת לגן עם 24 ילדים וזה קצת מלחיץ. אם זה לא מוגזם שיש רק גננת וסייעת אחת ל-24 קטנטנים?

אני שומעת את החשש שלך מהמעבר של בתך ממסגרת קטנה ועוטפת, למסגרת חדשה שם יש יותר ילדים ופחות צוות. את חוששת שלא יראו אותה, שלא ישימו לב אליה, שלא יספקו לה את כל צרכיה. אני מאמינה שבתקופה שבה הייתה בתך במשפחתון בו קבלה שפע של יחס אישי והיה מענה לכל צרכיה, היא רכשה ביטחון עצמי, עצמאות, יכולות חברתיות ותכונות נוספות אשר בהן תעשה שימוש בגן החדש. בגן החדש היא תלמד יכולות חשובות חדשות הנגזרות מכך שהוא גן עם יותר ילדים – דחיית סיפוקים, סבלנות, עמידה בתור, לעמוד על שלה, לבטא את עצמה, לדאוג לעצמה, להיות מנהיגה ולהיות מונהגת ועוד. גם תכונות אלה חשובות לחיים, לצמיחה ולהתפתחות האישית של בתך והן תשמשנה אותה בהמשך הדרך – בגן חובה, בכתה א', בתיכון ואפילו בצבא. ככל שתוכלי לראות את היתרונות של הגן שבחרת עבורה, ככל שתאמיני שזו המסגרת המתאימה לה וככל שתראי מה היא יכולה להרוויח מכך לחיים, כך יהיה לך קל יותר להעביר לה מסר של ביטחון ביכולת שלה להסתגל לגן החדש ולהשתלב בו. ילדים הם סתגלניים ובעלי סקרנות טבעית להכיר מקומות חדשים וחברה חדשה, הם נהנים בגן ומפיקים תועלת רבה מהשהות שם. ספרי לה כמה הגן החדש שלה הוא מקום נהדר שבו תוכל לפגוש חברים חדשים, לשחק, ללמוד ולהנות.

לביתי מלאו לפני שבוע 3 והיא ניכנסה לגן בגיל שנתיים בפעם הראשונה. היתה לה קליטה קשה מכיון שהיא היתה איתי בבית מינקות. הייתי צריכה לעשות לה קליטה של שבועיים בשבוע הראשון בפעוטון. יום יום באתי איתה לגן כי הרגשנו אצלה ריגרסיה בבית, בשבוע השני הבאתי אותה לגן והלכתי הביתה ולקחתי אותה לישון בבית ורק בשבוע השלישי השארתי אותה לישון שם, אך לקחתי אותה מיד שקמה כדאי להעניק לה ביטחון. היום היא מתחילה מסגרת חדשה בגן העיריה. כיצד אדע אם הקליטה שלה תהיה תקינה? אני רוצה להעניק לה ביטחון ואני רוצה לפעול בצורה חכמה ולא לעשות צעדים של אימא היסטרית. איך ההתאקלמות בגן של העיריה, מתחשבים בעבר? הרי אני לא יכולה לעשות לה התאקלמות כזו שוב בגן עירייה, יש לי חששות לרגרסיה.

אני קוראת בין המילים את הכאב שלך לנוכח הקושי של בתך להיפרד בבוקר. מדבריך אני נוכחת שאת אמא רגישה ומסורה ואני רוצה לחזק אותך בהחלטתך. היי שלמה עם ההחלטה לשלוח את בתך לגן. אני בטוחה שדאגת לה לגן טוב ושלנגד עינייך הייתה טובתה והידיעה שבגן היא תוכל לרכוש מיומנויות אשר יתרמו לצמיחתה ולהתפתחותה, כמו רכישת מיומנויות חברתיות רכישת עצמאות ועוד. חשוב שאת תהיי שלמה עם ההחלטה שהגן הוא המקום הטוב ביותר לבתך, כי אז תוכלי להעביר לה את המסר שאת סומכת עליה ושהיא תתגבר על השינוי. שהיא יכולה להסתדר, שאת מאמינה שתתרגל לגן החדש ותהנה משפע האפשרויות ההתפתחותיות שהוא מציע. מסר של אמונה ביכולת עובר באמצעות מילים מעודדות, חיוך מחזק וחיבוק. המסר יעבור אליה בשפת הגוף שלך, בהבעות הפנים, בקולך היציב והבוטח. לילדים יש חיישנים מעולים שבעזרתם הם קולטים את הרגשות של הוריהם ולכן חשוב שלא תרחמי עליה, תדאגי לה, תרגישי אשמה כי אז הרגשות שלך יגדילו את הסיכוי שגם לה יהיה קשה. כאשר ההורה מאמין שלילד שלו יש חוסן נפשי להתמודד עם השינוי, יש סיכוי גדול יותר שהילד ייפרד בקלות וישתלב היטב בגן. מבחינה פרקטית אני יכולה להציע לך לשתף את צוות הגן בקושי ולבקש את עזרתם בקיום שגרת פרידה קבועה מדי יום, כפי שהסברנו בתשובות הקודמות.

קושי הפרידה הוא לגיטימי ומעיד על התפתחות תקינה ואין להיבהל ממנו, לחוש רגשי אשמה או רחמים. אפשר לומר באמפאטיה: "אני רואה שקשה לך להיפרד, ואני סומכת עליך שתתגברי ותהני בגן", חשוב לומר לילד מי לוקח אותו בסוף היום מהגן.

ביתי היא בת שנה וארבעה חודשים. חזרנו לגן אחרי חופשה והעבירו אותה מתינוקייה לקבוצה של ילדים בגילה. איך אפשר לעזור לה להסתגל בלי שהיא תיפגע מהמעבר המהיר?

זה מרגש לדעת שבתך עברה שלב וכעת היא בקבוצת הגדולים. בכל מעבר מלוות אותנו חששות וזה טבעי. אך בסופו של דבר, ילדים הם סתגלנים וצוות הגן מיומן וייתכן מאוד שמה שמעסיק אותך ואולי אף גורם לחשש, יעבור חלק מבחינת הילדה. כל מה שתקף לכניסה חדשה לגן תקף גם לגביך. כלומר, בררי עם עצמך עד כמה את סומכת על הצוות ועל המקום בו בחרת לבתך. אם את סומכת ושקטה ואני מניחה שזה כך אם בחרת להשאירה שם – כבר נעשתה רוב העבודה. הילדים שלנו מושפעים מאוד ממה שאנחנו מרגישים ומשדרים. הדאגות שלנו עלולות לעורר אי שקט אצלם וכשאנחנו סומכים ורגועים – אנחנו משפיעים על מצב רוחם ויכולתם להסתגל.

בררי עם צוות הגן איך הם נוהגים לבצע את המעבר ומה מקובל. אם הצוות חדש לבתך, רצוי שתשארי קצת יותר בימים הראשונים כפי שמקובל בגן בדומה לשאר ההורים ובהתאם למצבה של בתך. אם את רואה שהיא ממהרת להפרד ולהתפנות למשחק, אין צורך להשאר ולהתעכב. הקפידי על טקס פרידה – נשיקה, חיבוק, חיוך ואמירה קצרה "עכשיו אני הולכת וניפגש שוב כשתקומי מהשינה" (או כל נקודה אחרת בסדר היום שבגן). בשלב זה רצוי להעבירה לידיים של הגננת או הסייעת הכי סובלניות בגן. אני מאוד ממליצה על כתיבה של מכתב קטן ואישי לגננת – לאחל לה שנת לימודים טובה ולהציג את בתך, כפי שאת מכירה אותה. מה היא אוהבת, במה היא חזקה ובמה מתקשה, איזה אוכל/צעצוע היא מעדיפה ועם איזה חפץ היא נוהגת להרדם. רצוי מאוד שאם היא קשורה לבובה או חפץ מסויים, הוא יבוא איתה כל יום לגן, ויחזור איתה בסוף היום.

דרגו את הכתבה:

השאירו תגובה


2 + = 9

יש לעשות את הפעולת חשבון