שירים ומשחקים | הורים בכיף

שירים ומשחקים

מדד שטוזים
דרגו את הכתבה:

כולנו גדלנו על שירי משחק ואצבעות ויכולים לדקלם אותם בשמחה, גם היום. מתברר שההורים שלנו לא טעו ולשירי משחק יש משמעות גדולה וחשיבות להתפתחות תינוקות

"סבתא בישלה דייסה" הוא אחד הדקלומים שכל הורה מכיר. האמהות שלנו שרו לנו שירי משחק ואצבעות ולימדו אותנו שרים קצרים בחרוזים. אבל היום, בעידן המחשב וערוצי הילדים לא תשמעו כמעט אמהות שרות או הורים שמלמדים משחקי אצבעות. אבל מתברר שהאמהות שלנו דווקא פעלו נכון כשהשקיעו שעת איכות בדיקלום חרוזים, גם בלי שמחקרים ויועצים להתפתחות הילד הוכיחו זאת להן.

אם כבר הזכרנו מחקרים, אלה מראים כי עד גיל 5-6 המוח מתפתח בקצב מואץ. 90% מגודלו הפוטנציאלי של המוח נקבע בגילאים אלו ולכן רוב החוקרים טוענים שהשלבים הראשונים בהתפתחות הם השלבים המשמעותיים ביותר. לכן, נטבע המושג "התקופה הקריטית" להתפתחות המוח. בתהליך ההתפתחות נוצרים קשרים עצביים במוח, שחיוניים להמשך החיים. ככל ששרשרת הקשרים עשירה יותר – כך הפעוט יצליח בעתיד לבצע משימות בהצלחה.

כדי שהקשרים התפתחו בצורה אידאלית יש צורך בגירוי החושים. ככל שהסביבה בה הילד גדל תהיה עשירה בגירויים, התפתחות השפה ואוצר המילים של הילד תהיה מהירה יותר. למוסיקה ולמקצב יש משמעות גדולה בהתפתחות המתוארת. שירי משחק ושירי אצבעות, המשלבים מקצב, לעיתים מוסיקה, דקלום קצר ומגע, מגרים מספר חושים לכן כה חשובים להתפתחות מוחו של הפעוט.

שירי משחק יכולים להשתלב בכל זמן ביום, גם במהלך הארוחה אפשר לשחק עם הפעוט, וניתן להתחיל בכך אפילו בגיל שבו הוא עדיין לא יודע לדבר ולבטא מילים בשלמותן. פעוטות לומדים לחקות ולחזור אחרי ההורים והמטפלים בהם ותתפלאו כמה מהר הם ילמדו את התנועות ובהמשך את המילים.

דרגו את הכתבה:

השאירו תגובה


3 − = 2

יש לעשות את הפעולת חשבון